Katarzyna Adamczyk odebrała nagrodę
Katarzyna Adamczyk jedną z laureatek pierwszej edycji konkursu „Położna na medal”. Wyłoniona z pośród 705 położnych z całej Polski, na które oddano łącznie ponad 43 tys. głosów, zajęła III miejsce. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie medali i wyróżnień miało miejsce podczas gali towarzyszącej Ogólnopolskiej Konferencji „Położna na medal” zorganizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Położnych.
Konkurs „Położna na medal” to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu wyłonienie najlepszych położnych. Położnych, które w sposób szczególny wyróżniają się podejściem do pacjenta, empatią, współdziałaniem, cierpliwością i wyrozumiałością, a w swojej codziennej pracy tworzą partnerskie relacje, dzięki którym zmniejszyły lęk i stres kobiety podczas ciąży, porodu i połogu.
– W zawodzie pracuję już 26 lat. Kocham swoją pracę, a największą satysfakcję przynosi mi pomoc jaką niosę moim pacjentkom. – powiedziała Katarzyna Adamczyk, położna z Pułtuska, która uzyskała w konkursie 8100 głosów.
Nagroda „Położna na medal” została przyznana w ramach pierwszej edycji kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej pod tą samą nazwą. Celem kampanii był wzrost świadomości położnych nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej
i podniesienie standardów pracy w zgodzie z przyjętymi wymaganiami środowiska
i oczekiwaniami pacjentów oraz uświadomienie roli położnej, jej kompetencji
i odpowiedzialności w oparciu o przyjęte standardy pracy jaką na co dzień wykonuje. Pierwsze miejsce w konkursie otrzymała Edyta Szumska z Wrocławia z ponad 9 tys. głosów. Drugie miejsce zajęła Halina Biedroń z Nakła nad Notecią ilością 8368 głosów.
- Pozwalam sobie w imieniu tysięcy kobiet podziękować Wam za Wasze serce, za Wasze oddanie i za Wasz profesjonalizm. Wasze rady i wskazówki udzielane zaraz po narodzinach okazują się bezcenne. Opieka okołoporodowa nie istnieje bez położnych. „Nie bój się porodu, jeśli przy tobie będzie położna” - cytowała za znaną polską położną Jeanette Kalyttą Joanna Pietrusiewicz, Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku. - Jeśli ktoś zapytałby mnie jaki zawód uważam za najpiękniejszy, bez wahania odpowiedziałabym że położna. A jaki jest najtrudniejszy? Też położna. W zawód położnej wpisane jest wszystko co najpiękniejsze i najtrudniejsze. Towarzyszenie kobiecie w narodzinach jej dziecka, pierwsze spojrzenie noworodka, widok rodzącej się „matki”, a także towarzyszenie w bólu, cierpieniu, nieprzespane noce, a czasem w umieraniu, śmierci. Z naszych analiz wynika, że najważniejszym zawodem dla kobiet jest właśnie położna. Tak o was mówią kobiety – dodała Pietrusiewicz.
Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku mówiła także o kwestii poprawy wynagrodzeń i warunków pracy położnych. Podkreślała, że normy zatrudnienia powinny odpowiadać realnym oczekiwaniom jakie w stosunku do pracy położnych mają kobiety.
Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan. W gronie patronów merytorycznych znaleźli się: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz portal edukacjapacjenta.pl
– Kampania „Położna na medal” została opracowana z myślą o perspektywie wieloletniej. Tylko długofalowość tego typu inicjatyw ma szansę zmienić zachowania społeczne poprzez podniesienie świadomości i wywołanie społecznie pożądanych postaw i zachowań. Zależy nam na wzroście zainteresowania standardami opieki okołoporodowej – podkreślał Jacek Drapała, członek zarządu ZF Unia, organizatora kampanii.
Nagrody wręczono 20 marca br. podczas pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji „Położna na medal”, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Położnych.
W komitecie naukowym wydarzenia zasiadły: prof. dr hab. n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych (UM Lublin) i mgr Leokadia Jędrzejewska – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego.
Gala rozdania nagród w konkursie „Położna na medal” została poprzedzona merytoryczną dyskusją, w trakcie której eksperci i praktycy rozmawiali m.in. o aktualnych trendach w opiece okołoporodowej, psychologii kobiety w okresie okołoporodowym czy opiece okołoporodowej nad kobietami z niepełnosprawnością.
Konferencja i wieczorna gala w warszawskim hotelu Sobieski zgromadziły ponad 300 gości, wśród których znalazły się wybitne autorytety naukowe, eksperci i praktycy z dziedziny położnictwa. Głównym partnerem wydarzenia były Zakłady Farmaceutyczne Unia.