ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest już po raz 36 „ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS”. Jest to dzień, w którym solidaryzujemy się z ludźmi chorymi, bądź zakażonymi przez noszenie na piersi czerwonej kokardki.
W tym roku Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczyna realizację kampanii pt.: Jeden test dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie swojego dziecka. Oficjalna inauguracja kampanii odbędzie się 20 listopada 2014 r. Przekaz tej kampanii społecznej jest kierowany do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy nie chętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno zostać wykonane przed 10 tygodniem ciąży oraz 33 a 37 tygodniem.
Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się dzieci groźnym zakażone tym wirusem. Można temu zapobiec- wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.
Test na HIV powinien wykonać przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test bezpłatnie i anonimowo bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno- diagnostycznych (adresy można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl).
Od początku epidemii (1984 r.) do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18.204 zakażeń HIV, 3163 osoby zachorowały na AIDS, 1283 chorych umarło. Na dzień 31 października 2014 r leczeniem ARV objętych było 7776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje około 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie ,że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych.
Zachęcamy jednocześnie do podejmowania lokalnych działań profilaktycznych związanych tematycznie z obchodami Światowego Dnia AIDS- do organizowania lokalnych akcji profilaktycznych, do informowania o sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz popularyzacji najistotniejszych informacji nt. HIV i AIDS oraz ryzyka zakażenia.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o współpracę ww. temacie. Zapraszamy do odbierania materiałów promocyjnych/ ulotki, informatory/ w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pułtusku, ul. 3 Maja 20/, w pokoju OZiPZ/ II piętro, pokój nr 5/, tel.23 692 50 71
Wykaz Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych w Warszawie znajduje się na stronie internetowej Stacji http://www.pultusk.psse.waw.pl/
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Pułtusku
Sławomir Biesiekierski