Rzuć palenie - w czwartek?!

Jak co roku w każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to niebywała okazja dla rzeszy palaczy, by tego dnia pozbyć się nałogu.

 Pomysł zrodził się w USA w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcano ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą- mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucania nałogu. Z czasem do walki z nałogiem ruszył cały świat- zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy.
               Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku- w tym 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli- palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta -z racji swojej powszechności szybko traci swój wydźwięk.
                W wielu krajach – również w Polsce- wprowadza się zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CEBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielką rolę- znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak
           W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o podjecie działań dotyczących ww. tematyki. Przy organizacji działań można korzystać z materiałów edukacyjnych (plakaty, ulotki, znaki zakazu palenia) dostępnych w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pułtusku, ul. 3 Maja 20, (pokój nr 5, II piętro), tel. 23 692 50 71.

Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny  w Pułtusku
Sławomir Biesiekierski